Σάββατο 5 Μαΐου 2012

Το σήκωσε η Τσέλσι!

Δεν παίζει το πιο ελκυστικό ποδόσφαιρο στην Ευρώπη, αυτό όμως που κάνει η Τσέλσι, έχει αποτέλεσμα!
Στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας που διεξήχθη στο «Γουέμπλεϊ», της χάρισε την νίκη με σκορ 2-1 απέναντι στην Λίβερπουλ και την οδήγησε στην κατάκτηση του τροπαίου για 7η φορά στην ιστορία της. Ραμίρες (11΄) και Ντρογκμπά (52΄) τα τέρματα των «μπλε» που πανηγυρίζουν ήδη έναν τίτλο και στις 19 Μαΐου θα διεκδικήσουν ένα ακόμα, αυτόν του Τσάμπιονς Λιγκ.
Ο Κάρολ (64΄) σκόραρε για τους «κόκκινους» εκθέτοντας τον Νταλγκλίς που τον άφησε στον πάγκο. Οι «κόκκινοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την φάση του 81ου λεπτού της αναμέτρησης όταν ο Κάρολ έπιασε την κεφαλιά και ο Τσεχ πρόλαβε να βγάλει την μπάλα, πριν αυτή περάσει ολόκληρη την γραμμή…
Μεγάλη ευθύνη του Ρέινα στο πρώτο τέρμα που δέχεται η Λίβερπουλ, η οποία για ένα ημίχρονο ήταν κάκιστη με μεγάλο πρόβλημα στην δημιουργία και εκτός αγώνα τον Μπέλαμι.Οι «μπλε» όπως έκαναν και απέναντι στην Μπαρτσελόνα στα παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ, έπαιξε «σφιχτά», με κοντά τις γραμμές και χωρίς να αφήσει κενούς χώρους για 70 λεπτά.
Το τελευταίο 20λεπτο πίεσης των παικτών του Νταλγκλίς, οφειλόταν στην είσοδο του Κάρολ στο ματς αλλά δεν έφερε αυτό που έψαχνε, δηλαδή ένα τέρμα.
Τσέλσι: Τσεχ, Μποσίνγκουα, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κόουλ, Λάμπαρντ, Μίκελ, Ραμίρες (76΄Μεϊρέλες), Μάτα (89΄Μαλουντά), Καλού, Ντρογκμπά
Λίβερπουλ: Ρέινα, Τζόνσον, Σκρτελ, Άγκερ, Χοσέ Ενρίκε, Σπίρινγκ (55΄Κάρολ), Χέντερσον, Ντάουνινγκ, Τζέραρντ, Μπέλαμι (78΄Κάουτ), Σουάρες